Jak przygotować się do wizyty?
PRZYGOTOWANIE DO WIZYTY
Nie musisz specjalnie przygotowywać się do wizyty. Do rozpoczęcia współpracy potrzeba mi tylko Twojej obecności i szczerej rozmowy. Jednak, jeśli znajdziesz chwilę przeczytaj poniższe wskazówki, aby ułatwić naszą współpracę.
DZIENNICZEK ŻYWIENIOWY
Przed pierwszą wizytą warto opisać posiłki i przekąski spożywane w ciągu dnia. Pozwoli mi to na lepszą analizę Twoich zwyczajów i ewentualne znalezienie błędów żywieniowych. Pamiętaj, aby opisać również spożywane płyny oraz aktywność fizyczną, którą wykonujesz w ciągu dnia.
Im precyzyjniej określisz skład posiłku, tym lepiej będę mogła przeanalizować Twoja dotychczasową dietę. Bardzo istotne jest podanie wielkości produktu lub liczby gramów.
Pamiętaj także, aby nie opisywać „idealnego”, lecz prawdziwego jadłospisu – ja wiem jak takowy wygląda ? zależy mi na Twojej szczerości.
Przykład dzienniczka:
7:00 Pobudka
7:30 Kawa + mleko ¼ kubka + 2 łyżeczki cukru
10:00 Drożdżówka z serem +sok pomarańczowy
11:30 Herbata + łyżeczka miodu
12:30 Zupa pomidorowa z ryżem (z restauracji)
14:00 Ciastko oreo 2 sztuki
14:30 ziemniaki 2 sztuki + kotlet schabowy (wielkości dłoni) + surówka z marchewki i jabłka ok pół talerza
18:00 jogurt naturalny 150g + 3 kromki chleba + mało 3 łyżeczki + 3 plastry sera żółtego + pomidor + ogórek małosolny
20:00 pomarańcza, garść paluszków
ok 23:00 sen
W między czasie ok 1,5litra wody, wieczorem spacer 5 kilometrów
PRZYGOTOWANIE DO POMIARU
Jednym z ważnych elementów terapii jest pomiar masy i składu ciała. Badanie przeprowadzam za pomocą bioimpedancji elektrycznej (BIA). Jest to metoda wykorzystywana do oceny kompozycji organizmu, która polega na pomiarze przepływu prądu w fazie wodnej i tłuszczowej organizmu. Pomiar składu ciała za pomocą bioelektrycznej impedancji to metoda całkowicie nieinwazyjna i bezpieczna. Jedynym przeciwskazaniem do badania jest epilepsja, ciąża, wszczepione metalowe elementy jak np. endoproteza/rozrusznik serca.
W celu wykonania szybkiego oraz wiarygodnego wyniku badań proszę o zachowanie następujących zasad:
- W dniu pomiaru nie zakładaj długich rajstop, gdyż pomiar wykonywany jest boso (gołe stopy)
- Pomiar powinien odbywać się min. 2-3 godziny po jedzeniu.
- Do pomiaru należy przystąpić z pustym pęcherzem. Organizm nie może być ani mocno nawodniony, ani odwodniony.
- Pomiar powinien być wykonany min. 3 godziny po treningu.
BADANIA KRWI
Badanie krwi nie są wymagane. Jeśli zaistnieje potrzeba zlecę potrzebne badania na pierwszej wizycie. Jeśli współpraca będzie związana z jednostką chorobową zabierz badania, które zlecał lekarz. Ewentualne wątpliwości możesz skonsultować ze mną w czasie umawiania się na wizytę.
WARTO SIĘ BADAĆ
Pamiętaj, że regularne badania pomogą wykryć wiele schorzeń na ich początkowym etapie, często jeszcze zanim pojawią się objawy choroby. Poniżej lista badań, które warto wykonywać raz do roku.
- Morfologia – jest najbardziej podstawowym z badań. Obejmuje diagnostykę układu czerwonokrwinkowego, białokrwinkowego i płytek krwi, dzięki czemu dostajemy bardzo dużo informacji dotyczących niedokrwistości, nadkrwistości, niedożywienia i zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej.
- Badanie ogólne moczu – pozwala ocenić jego właściwości fizyczne i chemiczne. Odstępstwa od normy mogą wskazywać na różne schorzenia, m.in. choroby nerek, zakażenie układu moczowego, cukrzycę, problemy z wątrobą.
- Poziom glukozy na czczo – odgrywa zasadniczą rolę w diagnozowaniu cukrzycy
- Poziom insuliny na czczo – diagnozowanie insulinooporności
Profil lipidowy w tym poziomcholesterolu całkowitego, cholesterolu frakcji - LDL i HDL oraz triglicerydów – Próbkę do badania powinno się pobrać 12 godzin po posiłku. Zaburzenia lipidowe należą do najczęściej występujących modyfikowalnych czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego.
- TSH (tyreotropina) – podstawowy parametr diagnozujący zaburzenia pracy tarczycy.
- ALAT i AspAT (ALT, AST) – to najpowszechniejsze badania w rozpoznaniu uszkodzenia komórek wątrobowych.
- OB (odczyn Biernackiego) -wskaźnik stanu zapalnego, coraz częściej wypierany przez CRP.